Açlıktan baş ağrısı nasıl geçer, neden olur? Oruçluyken migrenin nüksetmesi…

Uzun süren açlık durumu ve vücudun yeterli sıvı alamaması baş ağrısı gibi bir takım semptomları görmemize zemin hazırlayabiliyor. Ramazan’ın ilk haftalarında oruçlu çoğu kişide görülen baş ağrısı ve migren ataklarını önlemek için iftar ve sahur vakitlerinde dikkat etmeniz gerek. Konuya ilişkin Uzman Doktor Ömür Atacan Atasoy, kafeine dikkat çekti…

KAFEİN AZALTILMALI!

Uzm. Dr. Atasoy, özellikle kafeinli içeceklerin ve yiyeceklerin sık tüketilmesinin, uzun süre açlık durumunda çekilme sendromuna neden olabileceğini belirtti.

Sık tüketilen kahve ve kafein bazlı diğer içeceklerin baş ağrısı ve migreni tetikleyebileceğine işaret eden Dr. Atasoy, oruç öncesinde günlük kafein alımını azaltarak sabit bir kan düzeyi sağlanması gerektiğini önerdi.

KAN ŞEKERİ DÜŞERKEN BAŞ AĞRISI ARTIYOR

Uzun süreli açlık ve susuzluk kan basıncı değişiklikleri ile birlikte, kan şekerini de düşürüyor. Vücutta olan bu değişimlere bağlı olarak migren başta olmak üzere primer baş ağrıları da tetikleniyor.

Ancak her migren hastası açlık ve susuzluktan olumsuz bir şekilde etkilenmeyebilir.  Tetikleyici faktörü açlık olmayan migren hastaları oruçlarını çok rahat bir şekilde tutabilir.

AÇLIKTAN BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Dr. Atasoy, oruç kaynaklı baş ağrılarının naproksen gibi ilaçlarla başarılı bir şekilde önlenebileceğini ifade etti.

Ayrıca, baş ağrıları migren benzeri özellikler gösteriyorsa veya migren öyküsü olan kişilerde görülüyorsa, rizatriptan veya eletriptan gibi ağrı kesicilerin kısa süreli önleyici tedavi için kullanılabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x