Emekliye Seçimlerden Önce Ek Zam Yapılacak mı? AKP’li İsim Zam Tarihini Resmen Açıkladı

Milyonlarca emekli, geçtiğimiz yıl yapılan 14 Mayıs seçimlerinden önce hükümetin açıkladığı emekli zammının bir benzerini, 31 Mart öncesinde beklemeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda önce miting meydanları sonrasında ise kabine toplantısı çıkışında yaptığı konuşma ile emeklilerin umudunu söndürmüş olsa da, AKP cephesinden yapılan en net açıklama partinin grup başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’ndan geldi.

MECLİS YENİDEN TOPLANACAK MI?

Ocak ayında SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için yüzde 49.25 oranında zam yapıldığını açıklayan siyasi iktidar, en düşük emekli maaşını ise yalnızca 10 bin lira seviyesine çıkarmıştı.

Haftalar sonrasında yapılan yeni açıklama ile emeklilerin bayram ikramiyeleri 3 bin TL olarak belirlenirken, iki tutarın da milyonların beklentisinin altında kalması üzerine “Seçim öncesi ek zam yapılacak” dedikoduları kulislerde dillendirilmeye başlamıştı.

EMEKLİYE ZAM KAPISINI TAMAMEN KAPATTI

Ancak 29 Şubat’ta son kez toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 31 Mart seçimleri öncesinde resmi tatil sürecini başlattı. Bu durum, siyasi iktidar istese bile emeklilerin maaşlarında ve ikramiyelerinde bir artışa gidilemeyeceği anlamına geliyor.

Bu durumun tek istisnası Meclis’in olağanüstü şekilde toplanması halinde yaşanabilir. Ancak AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, yaptığı açıklama ile bu adımı atmayacaklarını resmen açıkladı.

EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN ZAMLANACAK?

Emekliler için Meclis’in olağanüstü şekilde toplanmasının gündemlerinde olmadığını aktaran Akbaşoğlu, milyonlarca emeklinin zam için Temmuz ayını beklemesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x