Dev Market Zinciri İflasın Pençesinde: Yüzlerce Mağazasını Kapatıyor, Binlerce Çalışan İşsiz Kalacak

38 yıllık bir geçmişe sahip olan ve Kuzey Amerika’da bütçe dostu ürünler sunmasıyla tanınan Dollar Tree, müşterilerin beklemediği bir adım atarak yüzlerce mağazasını kapatma kararı aldı.

Şirket, 2023’ün dördüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladığında, 1,71 milyar dolarlık zararla kapanacak mağazaların düşük performans gösterenler arasından seçildiğini belirtti.

Bu karar, mevcut pazar koşulları ve mağaza performansının değerlendirilmesi sonucunda yapılan kapsamlı bir mağaza portföyü optimizasyon incelemesi sonucunda alındı.

Dollar Tree’nin hisseleri yüzde 14’ün üzerinde değer kaybettiği açıklandı. 2024 mali yılının ilk yarısında 600 mağazanın daha kapatılması planlanıyor.

Dollar Tree, 1986 yılında ABD’nin Virginia eyaletinde kuruldu ve mevsimlik ürünler, oyuncaklar, kırtasiye, ev dekorasyonu, mutfak eşyaları ve kutlama malzemeleri gibi ürünleri sadece 1 dolara satmasıyla tanınıyor.

Ancak, 2021 yılında enflasyon nedeniyle ürün fiyatlarına yüzde 25 zam yapacağını duyurmuştu. Bu zorlu dönemde şirket, stratejik bir şekilde mağaza kapatma kararı alarak operasyonel etkinliği artırmaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x